2016_07_19 Prehliadka liečebného domu Hammam

By | 26. júla 2016

Hammam v minulosti slúžil ako vaňový kúpeľ pre bohatú šľachtu a finančných magnátov. Dnes je k dispozícii nielen kúpeľným hosťom, ale aj širokej verejnosti. Hostia v kúpeľoch ho využívajú ako odpočiváreň a miesto podávania masáží. Jeho príjemné prostredie, krása a exotickosť interiéru dokážu nabiť vyčerpaný organizmus novou energiou, a tým aj znásobiť pozitívne účinky unikátnych liečebných prameňov.

História
tejto významnej stavby sa začala v okamihu, keď vtedajšia majiteľka kúpeľov – Ifigénia de Castries d´Harcourt, uvidela na svetovej výstave v Paríži model prepychového tureckého kúpeľa. Bola ním priam očarená. Odcestovala preto do Egypta a požiadala miestokráľa Izmaila o povolenie postaviť Hammam i v Trenčianskych Tepliciach. Izmail jej žiadosti vyhovel, a poslal s ňou do Trenčianskych Teplíc svojho dvorného architekta. Hammam, čo v preklade z arabčiny znamená kúpeľ, dostavali v roku 1888 a táto stavba dovtedy nemala v Európe obdobu.

Architektúra
Prvá vec, ktorá prekvapí návštevníka hneď pri vstupe je osvetlenie haly Hammamu z troch kopúl so zasklenými otvormi, čo vytvára dojem hviezdnej oblohy. Na steny naaranžoval architekt Schmoranz dve farebné ružice po vzore kostolných ružíc. Každá časť zábradlia na galérii je vytesaná z jediného kusa kameňa, uprostred haly je umiestnená mramorová fontána. Pásy arabesiek sa vinú do troch kopúl, ktoré tvoria klenbu celej stavby. Dva rady stĺpov vytesaných z jemného pieskovca oddeľujú halu Hammamu od odpočívacích kabín, vykladaných ozdobnými obkladačkami, na každej druhej kabíne je monogram Ifigénie de Castries.

Dnes slúži Hammam pre kúpeľných hostí ako odpočinok po kúpeli a taktiež sa tu poskytujú masáže. Je prístupný každému, jednak ako miesto pre poskytovanie kúpeľných procedúr a jednak ako zaujímavá historická pamiatka. Všetci, ktorí sa uzdravili a ešte uzdravia v trenčianskoteplickom Hammame, si môžu pripomenúť známy citát:,,Existuje väčšie šťastie ako byť zdravým a to je – uzdraviť sa“

Zdroj: Hammam

2016_07_19 Prehliadka Hammamu 007Každý utorok o 15:30 hod. sa v Kúpeľnom dome Hammam v Trenčianskych Tepliciach koná prehliadka so sprievodcom.

Na úvod brušná tanečníčka Anide z Tanečnej skupiny orientálneho tanca Džamál ukázala niečo zo svojho umenia. Následné nás sprievodca previedol históriou domu Hammam, ako bolo ťažké postaviť v tých dobách, 19. storočí, v roku 1888, takúto inovereckú budovu v kresťanskom štáte. Zásluhu na tom má Ifigénia de Castries d´Harcourt, ktorá pôsobila aj v dubnickom kaštieli. Vysvetlil význam jednotlivých výzdob v interiéri budovy. Informoval nás, že niektoré časti boli z jedného kusa pieskovca, z ktorého je budova, opracovávané v Košiciach, a až následne prevezené a skompletizované v Trenčianskych Tepliciach. Pohovoril o fontáne a zelenej vyhrievacej peci.

Po trištvrte hodine výklad skončil a návštevníci mohli urobiť foto či video tak ako počas celej prednášky, či vystúpenia tanečnice.

Fotogaléria tu

Video: Anide

Zdieľajte...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *