štvrtok, 18 apríla, 2024
ÚvodReportážeOpatová nad Váhom - HS Progres s hosťami Števom Hruštincom a Jurajom...

Opatová nad Váhom – HS Progres s hosťami Števom Hruštincom a Jurajom Chlebanom k MDŽ

Už tradične sa v Dome kultúry Opatová nad Váhom uskutočnila oslava blížiaceho sa Medzinárodného dňa žien. Hudobnú produkciu zabezpečila Hudobná skupina Progres s hosťami Števom Hruštincom a Jurajom Chlebanom. Števo Hruštinec sa ujal aj moderátorskej taktovky a ako vždy sršal humorom.

Vďaka ochotným sponzorom: Kvetinárstvo Alenka, Peter Dobiáš, DHZ Opatová nad Váhom a Klub dôchodcov Opatová nad Váhom sa opätovne, aj tento rok, podarilo uctiť si ženy z príležitosti ich sviatku. Záverom bola vyjadrená vďaka všetkým kto sa na tejto akcii podieľal Ľubkou Liškovou, Števom Hruštincom a Petrom Dobiášom.   

Medzinárodný deň žien

Medzinárodný deň žien (často označovaný skratkou MDŽ) pripadajúci každoročne na 8. Marec je medzinárodne uznávaný sviatok stanovený OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorských krajčírok v roku 1908.Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.

Dejiny

Demonštrácie žien na konci zimy, tradične v nedeľu, sa najskôr odohrávali v USA na popud Socialistickej strany USA; veľké zhromaždenie za volebné právo žien sa konalo 8. marca 1908 v New Yorku. Na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály v roku 1910 v Kodani presadila nemecká socialistka Clára Zetkinová medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia pevného dátumu.

Dátum 8. marec sa ustálil až po 1. svetovej vojne, najmä pod vplyvom veľkej demonštrácie v Petrohrade v roku 1917 tesne pred Februárovou revolúciou, ktorá sa konala poslednú nedeľu vo februári podľa juliánskeho kalendára, čo sa rovná 8. marcu kalendára gregoriánskeho. Sviatok sa rýchlo rozšíril, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickú socialistickú obdobu Dňa matiek.

Pred prvou svetovou vojnou vytýčili ženy predovšetkým tieto požiadavky:

  • volebné právo
  • osemhodinový pracovný čas
  • zlepšenie špeciálneho zákonodarstva

V Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku sa prvý MDŽ konal už v roku 1911. Roku 1913 ho oslavovali aj v cárskom Rusku. Po ženských nepokojoch a demonštráciách v Petrohrade bol roku 1917 pevne ustanovený 8. Marec ako MDŽ.

Od roku 1975 je pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.

MDŽ na Slovensku

Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený.

Zdroj: wikipedia.org

Ilustračný snímok poskytol Miroslav Valach

Video

HS Progres – Láska je anjel

HS Progres – Spievame Vám

HS Progres a hostia Števo Hruštinec a Juraj Chlebana k MDŽ 2017

Fotogaléria

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno

Predchádzajúci článok
Ďalší článok